Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Vēsture
Pēdējās izmaiņas veiktas:
04.01.2011

Medicīnas fakultātes izveide un pirmais darbības posms

Medicīnas fakultāte tika izveidota 1919. gada 28. septembrī ārstu gatavošanai, pirmais tās darbības posms LU sastāvā ilga līdz 1950. gadam, kad padomju laikos tā tika likvidēta. LU MF deva unikālu iespēju pirmo reizi Latvijas pastāvēšanas vēsturē ārsta izglītību iegūt nacionālā augstskolā pašu mājās. Tika izveidota laikmetīga mācību un pētniecības bāze, izstrādājot medicīnas zinātniskās disciplīnas un studiju priekšmetus. Pirmais fakultātes mācībspēku korpuss rekrutējās no Tērbatas, arī no Maskavas, Pēterpils, citu agrākās Krievijas impērijas augstskolu audzēkņiem, bet dažos gadījumos viņi tika pieaicināti no Zviedrijas, Austrijas un pat ASV augstskolām. Pirmais divdesmit gadu posms ietvēra fakultātes veidošanos, stabilizāciju, attīstību un beidzās ar pirmo paaudžu nomaiņu. Pavisam no 1920. līdz 1950. gadam MF beidza 2863 absolventi, tajā skaitā 2058 ārsti, 752 zobārsti un stomatologi, kā arī 53 ķīmijas farmaceiti. No viņiem vēlāk par profesoriem Latvijā kļuva 37, bet ārvalstīs – 24 (ASV, Vācija, Kanāda, Venecuēla, Izraēla, Krievija, Brazīlija).

Fakultātes likvidācija

Pēc vairākiem neveiksmīgiem mēģinājumiem panākt Medicīnas fakultātes likvidēšanu un Padomju režīmam lojālas iestādes izveidi, 1950. gada 10. jūnijā tomēr tika izdots PSRS Ministru padomes rīkojums par Rīgas Medicīnas institūta dibināšanu uz Latvijas Valsts Universitātes Medicīnas fakultātes bāzes. 

Medicīnas fakultātes atjaunošana

Līdz ar tautas atmodu, priekšgalā izvirzījās arī sabiedrībā iecienītā profesora Ilmāra Lazovska (1931-2003) ideja par medicīnas augstskolas pārveides nepieciešamību. Akadēmiskā sabiedrībā un ārstu aprindās arvien reālākus apveidus guva doma par medicīnas augstskolas atgriešanos LU sastāvā. Būtiskas pārmaiņas augstākajā medicīnas izglītībā sākās, briestot un saasinoties iekšējām pretrunām Latvijas Medicīnas akadēmijā. Demokrātiski noskaņotie un brīvi domājošie mācībspēki pulcēja ap sevi domubiedrus un 1997. gada 22. oktobrī sanāca uz pirmo iniciatīvas grupas sēdi, kurā tika lemts par LU MF atjaunošanu. LU MF tika atjaunota 1997. gada 29. decembrī, bet svinīgi atklāta 1998. gada 4. septembrī LU Lielajā aulā.